Ekonomi

Yusufeli Barajı’nda elektrik üretimi için geri sayım

Yusufeli Barajı’nda elektrik üretimi için geri sayım

ARTVİN – Türkiye’nin en yüksek barajı olan Yusufeli Barajı’nda test çalışmaları başarıyla tamamlanırken, yıl sonundan önce elektrik üretimine başlanması planlanıyor.

Artvin’de Çoruh Nehri üzerinde inşa edilen, 275 metreyle kemer baraj sınıfında Türkiye’nin birinci, dünyanın beşinci en yüksek barajı olan Yusufeli Barajı ve HES’te su seviyesi yükselmeye devam ediyor.

Geçen yıl 22 Kasım’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı törenle su tutmaya başlayan baraj, Yusufeli ilçe merkezi ile Yeniköy, Tekkale, Irmakyanı, Çeltikdüzü, Etraflı, İşhan ve Meşecik köylerini sular altında bıraktı. Su tutma işleminin başlamasıyla birlikte baraj gölünde depolanan su miktarı artmaya devam ederken, yıl sonundan önce elektrik üretmesi planlanan barajın test çalışmalarında da sona gelindi.

Ekonomiye yıllık 4,1 milyar katkı bekleniyor

Her biri 186 megavatlık 3 üniteden oluşan Yusufeli Barajı ve HES, toplam 558 megavatlık meclis gücüyle yıllık 1 milyar 888 milyon kilovatsaat elektrik üretecek. Üretilen elektrikle ülke ekonomisine yıllık 4,1 milyar lira gelir sağlanması hedefleniyor. Rezervuarında 2 milyar 130 milyon metreküp su depolama hacmi bulunan Yusufeli Barajı, Çoruh Nehri üzerinde yer alan Muratlı, Borçka, Deriner ve Artvin barajlarına su kaynağı olacak ve su akışını koruyarak taşkın riskini azaltacak. önemli ölçüde nehrin getirdiği tortu.

haber-eyupsultan.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu