Haber

İstanbul’da Devremülk Sahiplerini Dolandıran Şebeke Operasyonu: 87 Kişi Gözaltına Alındı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, devremülklerini yabancı müşterilere yüksek bedelle satma vaadiyle vatandaşları dolandıran şebekeye operasyon düzenlendiğini belirterek; 87 zanlının gözaltına alındığı operasyonda 2 milyon 750 milyon lira nakit ele geçirildiğini, 41 milyon 600 bin liraya yakın 15 araca ve 70 milyon liraya yakın 24 eşyaya el konulduğunu açıkladı. .

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan bugün yapılan yazılı açıklamada, devre mülkleri yabancı müşterilere yüksek bedelle satma vaadiyle vatandaşları dolandıran şebekeye yönelik operasyon hakkında bilgi verildi. Açıklamada şunlar kaydedildi:

“İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Dolandırıcılık ve Dolandırıcılık Soruşturma Bürosu tarafından yürütülen soruşturma kapsamında devre mülk sahibi vatandaşlarımız, ilimiz genelinde faaliyet gösteren Livana Gayrimenkul adlı şirketin çalışanları tarafından telefonla aranmış, devre mülklerini yabancı müşterilere yüksek meblağlara satabileceklerini vaadederek, mağdurların cep telefonlarından ofis çalışanları tarafından ofislere davet edilerek mobil bankacılığın açıldığı ve kredi çekildiği belirlendi. ‘Kredi notuna bakacağız’ bahanesiyle çekilerek bu kredi şirket hesabına veya çalışanların hesaplarına aktarılarak haksız menfaat ve menfaat elde edilmiştir.

Konuyla ilgili olarak 2 ay boyunca teknik ve fiziki çalışmalar yapıldı ve 172 hareket tespit edildi. 10.01.2023 tarihinde yapılan çalışmalarda; İstanbul, Şanlıurfa ve İzmir illerinde 87 zanlı tutuklandı. Şüpheli adreslerde yapılan aramalarda 2 milyon 750 bin TL nakit para ele geçirildi.

Zanlıların hatadan elde ettikleri gelirle toplam değeri yaklaşık 41 milyon 600 bin TL, Ferrari, Porsche, Wolvo, Audi A3 (2 adet), Audi Q3 olmak üzere 24 gayrimenkul ve 19 araç edindikleri değerlendirildi. , Nissan Qashqai (2 adet), Seat Leon (2 adet), BMW 3.20, BMW G5, Wolskwagen Passat, Fiat Egea, Renault Megan marka araçlara el konularak şubemize götürülmüştür. Ayrıca Yalova’da 9 daire ve 3 arsa, Ankara’da 4 daire, İstanbul’da 1 daire, 4 arsa ve 3 dükkana yaklaşık 70 milyon TL bedelle el konuldu. Bahislerle ilgili çalışmalarımız devam ediyor.”

Şimdiye kadar 160 vatandaşı dolandırdığı belirlenen şebekenin, 131 şüpheli hakkında tutuklama kararı çıkardığı, diğer firari zanlıların da yakalanması için çalışmaların sürdüğü bildirildi.

kaleajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu