Ekonomi

İspanya’daki yöneticilerin en az yüzde 40’ı kadın olacak

Bakanlar Kurulu’nun haftalık olağan toplantısında, “8 Mart Dünya Kadınlar Günü” münasebetiyle kadına yönelik pozitif ayrımcılığı içeren yasa tasarısı kabul edildi.

Basına verilen bilgiye göre, taslağa göre, kamu kurum ve kuruluşlarında, 250’den fazla işçi çalıştıran ve yıllık iş hacmi en az 200 bin lira olan şirketlerde yönetici kadroların en az yüzde 40’ının görevden alınması garanti altına alınacak. 50 milyon Euro’yu kadınlar alacak.

Tasarı ile kadınların en az yüzde 40’ı zorunlu; Bakanlar Kurulunca belirlenen heyet üyeleri, siyasi partilerin seçim listeleri, meslek kuruluşları veya kamu kurumlarının yönetim kurulu üyeleri için de geçerli olacak.

1 Temmuz 2024’ten itibaren uygulanacak

Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi Bakanı Nadia Calvino, tasarının Meclis’te onaylanması halinde 1 Temmuz 2024 itibarıyla uygulanmaya başlayacağını belirtti.

İspanya’da yönetici seviyesindeki kadın oranının mevcut durumda yüzde 20’yi geçmediğini belirten Calvino, “Bizi sosyal ve ekonomik olarak daha iyi hale getirecek bir yasa. Şu ana kadar elde edilen tüm veriler cinsiyet eşitliğini gösteriyor. ülkelerin daha gelişmiş ve daha iyi ekonomik sonuçlara sahip olması, buna sahip olduğunu gösteriyor” dedi.

Koalisyonun küçük ortağı Unidas Podemos ve muhalefetteki sağ partiler, söz konusu yasa tasarısını hazırlayıp sunan koalisyonun ana ortağı Sosyalist Personel Partisi’ni (PSOE) farklı nedenlerle desteklemiyor.

Şu anda İspanya’da Bakanlar Kurulu’nda 14’ü kadın, 8’i erkek olmak üzere 22 bakan bulunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu