Ekonomi

İnşaat sektörü 2023’ten umutlu

ANKARA (İGFA) –Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB), her ay açıklanması beklenen inşaata ilişkin imalat ve hizmet sektörlerindeki mevcut durumu ve beklenen gelişmeleri gösteren “Hazır Beton Endeksi” 2022 Aralık Raporu’nu açıkladı.

Hazır Beton Endeksi Aralık Raporu’na göre tüm endekslerin 2022 yılını eşik değerin üzerinde tamamladığını gösterdi.

Özellikle Faaliyet Endeksi’nde önemli bir artış gözlenirken, İnanç Endeksi’nin hızla kritik değerin üzerine çıktığı ve pozitif tarafta yer aldığı, Beklenti Endeksi’nin ise 2022’de ilk kez eşik değeri aştığı belirlendi.

Raporun sonuçlarını değerlendiren THBB Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık, söz konusu olumlu hareketin arkasında mevsim normallerinin dışında kalan hava koşullarının etkisi olduğunu söyledi. Lider Işık, Güven Endeksi’ndeki yükselişin, son dönemde açıklanan destek paketleri ve yeni projeler sonrasında inşaat departmanının faaliyete geçeceğine olan inancın bir göstergesi olduğunu söyledi.

“İNŞAAT SEKTÖRÜ HALA GERÇEK POTANSİYELİNİ ORTAYA ÇIKARAMIYOR”

Ekonomi ve inşaat bölümündeki verileri değerlendiren Yavuz Işık, Türkiye ekonomisinin 9 çeyrektir pozitif büyüme gösterdiğini belirterek, “Bu 9 çeyreğin 6’sında inşaat sektörü küçüldü. Türkiye ekonomisinde en çok olan sektör yılın son çeyreğine daralmayla girdi İnşaat 2022 Yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 14 ile daralma oranı son dönemlerin en yüksek daralmasına işaret ediyor İnşaat sektörü hala gerçek potansiyelini ortaya koyamıyor Kasım ayının prestijiyle ipotekli konut satışlarında yüzde 57’lik düşüş, konut branşında finansmana erişimin ne kadar değerli olduğunu gösteriyor.Finansman modellerinin hayata geçmesiyle bu sorunun azalacağı ve inşaat sektörünün yükselişe geçeceği düşünülüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu