Haber

Gazeteci-Yazar Hikmet Altınkaynak Hayatını Kaybetti

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) 2022 Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü üyesi, Daima Basın Kartı sahibi, Cumhuriyet gazetesi yazarı Hikmet Altınkaynak, 78 yaşında aramızdan ayrıldı.

İstanbul’da bir hastanede 3 gün önce ani solunum ve kalp yetmezliği nedeniyle yoğun bakıma kaldırılan TGC üyesi, 2022 Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü, Sürekli Basın Kartı sahibi, Cumhuriyet gazetesi yazarı ve eleştirmeni Hikmet Altınkaynak (78) , bugün hayatını kaybetti.

TGC, Altınkaynak’ın vefatının ardından yaptığı açıklamada, “Değerli meslektaşımız Hikmet Alkınkaynak’ı kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyoruz. Hikmet Altınkaynak’ın uzun yıllar mesleğimize başarıyla hizmet etmiş ailesi, dostları ve çalışma arkadaşlarının acısını paylaşıyor, geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz. başsağlığı ve sabır.”

HİKMET ALTINKAYNAK KİMDİR?

18 Şubat 1945’te Niğde’de doğan Hikmet Altınkaynak, 1972’de Yeni Ortam’da gazeteciliğe başladı ve 1975’te Cumhuriyet gazetesine geçti. Alman WDR Köln Radyosu (1990-2002), Kanal D ve TV’de kitap programları hazırlayıp sundu. 8 televizyon. TRT programlarına danışmanlık yaptı. Ortada Eleştiri ve Yaşasin Edebiyatı olmak üzere 10’a yakın derginin yöneticiliğini üstlendi. Milliyet ve Hürriyet yayın kümelerinde editörlük, editörlük, genel yayın yönetmenliği ve genel yayın yönetmenliği görevlerinde bulundu. Cumhuriyet, Milliyet, Radikal gibi gazeteler ile Varlık, Türk Dili, Eleştiri, Milliyet Sanat, Milli Kültür, Yaşasın Edebiyat, Hürriyet Show, Cumhuriyet Kitap gibi birçok dergide yazıları yayınlandı. Atatürk’ü Seviyorum adlı 10 çocuk kitabı Çince ve Çin’de Uygurca basıldı. ‘Oktay Akbal’a Mektuplar’, ‘Edebiyatımızdan Portreler’, ‘Atatürk İnkılaplarına Yolculuk’ ve ‘Türk Edebiyatında Yazarlar ve Şairler Sözlüğü’ Altınkaynak’ın yayımlanmış kitaplarından bazılarıdır. Altınkaynak ayrıca Yıldız Teknik Üniversitesi’nde öğretim görevlisi ve rektör danışmanlığı yaptı. Bu üniversitede 13 yıl Çağdaş Türk Şiiri, Biyografi Yazarlığı ve Türkçe dersleri verdi. 2018 yılından bu yana Cumhuriyet gazetesinde haftada bir gün “Edebiyatın Işığında” başlıklı köşe yazısı yazan Hikmet Altınkaynak, Sürekli Basın Kartı sahibidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu