Haber

Fransa’da bir restoran, korunan bir köpekbalığı yavrusuyla aynı mutfağı paylaşmakla suçlanıyor.

Fransa’da çevreci sivil toplum kuruluşu Sea Shepherd, çalışanları tarafından korunan köpekbalığı yavrusuyla mutfakta paylaşımda bulunduğu için bir restoran hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını açıkladı.

Le Figaro’nun haberine göre Var bölgesi sınırları içerisinde yer alan Levant Adası’ndaki Le Gambaro restoranının çalışanları, mutfakta köpekbalığı yavrusuyla çektikleri fotoğrafı sosyal medya hesaplarından paylaştı.

Hayvan hakları aktivistlerinin tepkileri üzerine Sea Shepherd, restoran hakkında “korunan bir türe zarar vermekten” yargı süreci başlatacaklarını açıkladı.

Açıklamada, restoranın 2019 yılında sosyal medyada paylaşılan menüsünde köpek balığına yer verdiği hatırlatılırken, bu köpekbalığı çeşidinin koruma altına alınmasa bile nesli tükenme tehlikesi altında olduğu bilindiği kaydedildi.

“Yıllarca süren mücadele ve müzakerelerin ardından koruma yasası çıkarıldı ama restoran işletmecileri sorumsuz alışkanlıklarını değiştirmedi.” Açıklamada, Le Gambaro yöneticilerinin koruma altındaki türlerle poz verdiği için kınandığı belirtildi.

Restoran açıklama yaptı.

Paylaşım nedeniyle sosyal medyadan çok sayıda tehdit aldıklarını açıklayan restoran yönetimi, balığın tüketilmediğini savundu.

İdare, balığın kazara yerel balıkçıların ağlarına takıldığını ve ölü olarak ele geçirildiği için tüketilemeyeceğini iddia etti.

kemalpasa-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu