Teknoloji

Final Maçındaki Sesler Yapay Zeka İle Hazırlandı: Büyük Tepki Çekiyor

 
Yeni bir çok oyunculu FPS deneyimi olarak karşımıza çıkmaya hazırlanan The Finals için yeni bir detay ortaya çıktı. Oyunun geliştiricisi Embark Studios, oyunun seslerinde yapay zeka kullandığı haberinin ardından gelen tepkilere yanıt verdi.
 
Yapay zeka oyuncular tarafından eleştirildi
 
 
 
Finaller, açık betayla Steam’de güçlü bir açılış yaptı ancak bazı oyuncular, oyunda gerçek seslendirmenin eksik olduğunu fark etti. Burada oyuncular, gerçek sanatçılar yerine çoğunlukla yapay zeka kullanıldığını öğrenince olumsuz tepki gösterdi.
 
Bu etkinliklerle birlikte oyunun ses tasarımcısı Andreas Almström, oyunun “birkaç istisna dışında” oyun içi ses kayıtları için yapay zeka kullandığını doğruladı. Embark grubunun geliştirdiği oyunda hem yapay zeka hem de gerçek seslendirmeler yer alıyor.
 
Ekipten yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Oyunu gerçek oyuncular olmadan yapmak asıl amacımız değildi.” Öte yandan ekip şunları söyledi: “Oyun, duruma göre kayıtlı orijinal ses ve metinden konuşmaya (TTS) sistemi içeriyor. Bu iki sistem, oyunda harmanlanıyor.”
 
Yapay zeka birçok alanda kullanılmaya devam ediyor. Bu durum karşısında oyuncular mutlaka gerçek sanatçıların işin içine girmesi gerektiğini ve yapay zekanın arka planda olması gerektiğini savunuyorlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu