Haber

Efkan Ala: Türkiye ve Azerbaycan’ın hedef birliği komşu ülkelere de fayda sağlıyor

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı, Dış İlişkiler Lideri ve Bursa Milletvekili Efkan Ala, Türkiye ile Azerbaycan’ın amaç birliği içinde olduğunu, iki ülke ilişkilerinin komşu ülkelere de fayda sağladığını söyledi.

Ala, Şuşa Bildirgesi’nin 2. yıl dönümü dolayısıyla Şuşa’da düzenlenen etkinlikte gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Şuşa Deklarasyonu ile Türkiye-Azerbaycan ilişkilerinin stratejik ortaklıktan ittifak düzeyine yükseltildiğini belirten Ala, ittifakın amaç birliği ve ilişkilerin her alanda geliştirilmesi anlamına geldiğini belirterek, Türkiye ve Azerbaycan’ın bu yönde gerçek bir adım attığını kaydetti. Hem siyasi hem de ekonomik alanda entegrasyon.

Karabağ’da kapsamlı imar ve canlandırma çalışmalarının yapıldığını kaydeden Ala, şöyle devam etti:

“Türkiye ile Azerbaycan arasındaki diplomatik, ekonomik, siyasi ve sosyal ilişkiler, dünyanın diğer iki ülkesinin ortasında değil, benzeri görülmemiş bir düzeydedir. Birlikte olmaya çalışıyoruz. İki ülkenin amaç birliği var. İlişkiler İki ülkenin her alanda çevre ülkelerine de faydası dokunur.Yani bağlantılarımızla, güç birliğimizle ve iş birliğimizle bölgelerimizde barış ve güveni tesis etmek için çalışırız.Aksi takdirde gözümüz kimsenin toprağında olmaz. Ama kimsenin toprağımıza göz dikmesine izin vermeyiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu