Ekonomi

Bulgaristan’da tarım sektörü çalışanları protestolara başladı

Bulgaristan’da tarım sektörü çalışanları ülke genelinde protesto eylemleri başlattı.

Ulusal Tahıl Üreticileri Birliği’nin (NAZ) organizasyonunda tarım sektörü çalışanları, ülkenin 85 noktasında otoyollarda traktör ve arazi araçlarıyla 2 saat boyunca trafik akışını kapattı.

Protestocular, Ukrayna’dan tahıl başta olmak üzere tarım ve çiftçilik alanında pek çok sektörün sistematik olmayan ucuz ithalattan zarar gördüğünü, hükümetin tarım sektörüne takviye ve tazminat için yeterli bütçe ayırmadığını iddia etti.

Bulgaristan Ziraat Odası Lideri Kostadin Kostadinov, basına yaptığı açıklamada, sadece tahıl üreticilerinin değil tüm tarım sektörünün hükümetten destek beklediğini belirtti.

Buğday, arpa, mısır, ayçiçeği ve kolza üreticilerinin öncelikli destek alması gerektiğini belirten Kostadinov, hükümetin tarım sektörüne 2024 yılının ilk yarısında ayırdığı 76 milyon euroluk desteği yetersiz bulduklarını belirtti.

Kostadinov, “Şimdilik kırsalda eylemlerimiz devam ediyor, önümüzdeki günlerde binlerce ağır arazi aracı başkent Sofya’ya doğru yola çıkabilir.” söz konusu.

Eylemlerini her gün sürdüreceklerini belirten tarım sektörü çalışanları, yarından itibaren günlük trafik kapatma süresini 3 saate çıkaracaklarını belirtti.

Hükümetin tutumu

Bulgaristan Başbakanı Nikolay Denkov dün tarım sektörü ve çiftçi temsilcileriyle yaptığı son görüşmelerin ardından protestoların “hiçbir gerekçesi olmadığını” söyledi.

Tahıl üreticilerinin gelirlerini beyan ederek gerçek zararlarını açıklamayı reddettiklerini belirten Denkov, “Hükümet 2023’te kâr eden tahıl üreticilerini destekleyemez. Devlet ve Avrupa kaynakları bu amaçla kullanılamaz. Böyle bir yaklaşım ekonomik mantığa aykırıdır.” ve diğer sektörleri olumsuz etkileyecektir.” dedi.

Denkov, 2023 yılı başından bu yana tarım sektörüne devlet tarafından 1,6 milyar avro ek finansman sağlandığının altını çizdi.

Tarım Bakan Yardımcısı Deyan Stratev de milletvekillerinin yeni bütçede bu branşa para ayırmadığını, haziran ayına kadar sadece 76 milyon euroluk finansmanın belirlendiğini kaydetti.

???????Stratev, “Protestocuların talepleri her geçen gün artarken, devletten bekledikleri destek artık 400 milyon avroyu aştı.” dedi.

kagizmanajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu