Ekonomi

Brent petrolün varil fiyatı 83,21 dolar

Brent petrolün varili uluslararası piyasalarda 83,21 dolardan işlem görüyor.

Dün 84,30 dolara yükselen Brent petrolün varil fiyatı günü 84,07 dolardan tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı kapanış tarihi 09:44’e göre yüzde 1,02 azalarak 83,21 dolar oldu. Batı Teksas tipi (WTI) ham petrolün varili dakikalar içinde 76,61 dolardan alıcı buldu.

Fiyatların gerilemesinde ABD Merkez Bankası’nın (Fed) para politikasına ilişkin belirsizlikler ve doların değer kazanması etkili oldu.

Dünya çapında artan enflasyon endişeleri, merkez bankalarının “şahin” politikalarını daha ne kadar sürdürecekleri konusunda soru işaretleri yaratıyor.

Enflasyonist baskıların artmasıyla Fed yetkililerinin sözlü yönlendirmelerindeki “şahin tavrını” sertleştirdiğine dikkat çeken uzmanlar, yarın açıklanacak Fed toplantı tutanaklarının önümüzdeki döneme ilişkin değerli ipuçları vermesinin beklendiğini belirtti. para politikası adımları

Bankanın “şahin duruşunu” sürdüreceği beklentisi talepteki dalgalanmayı artırarak fiyatların gerilemesine neden oldu.

Bu gelişmelerle birlikte artan dolar değeri, diğer para birimlerini kullanan alıcılar için de dolara endeksli petrolü daha değerli kılıyor. Bu durum alımların azalmasına ve petrol fiyatlarının düşmesine neden oluyor.

Öte yandan, dünyanın en büyük petrol ithalatçısı Çin’de petrol talebinin güçleneceğine dair beklentiler fiyatlardaki düşüşü sınırladı.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve Uluslararası Enerji Ajansı, geçtiğimiz hafta yayımladıkları aylık petrol piyasası raporlarında, bu yıl küresel petrol talebindeki artışa ilişkin tahminlerini yükseltmiş ve bu artışın önemli bir kısmının Çin’den geleceğini belirtmişti.

Teknik olarak Brent petrolde 83,69-84,50 dolar aralığının direnç, 82,88-82,07 dolar aralığının ise takviye bölgesi olarak takip edilebileceği belirtiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu