Haber

Bayraktar Kızılelma’nın ilk uçuşu Baykar’da kutlandı

Türkiye’nin ilk insansız savaş uçağı Bayraktar Kızılelma’nın ilk uçuşu için Baykar’da kutlama etkinliği düzenlendi.

Baykar’ın kendi öz sermayesiyle milli ve özgün olarak geliştirdiği Bayraktar Kızılelma, ilk uçuşunu 14 Aralık’ta başarıyla gerçekleştirdi ve 18 dakika süren ilk uçuşuyla Türk havacılık tarihinde yeni bir dönemin perdesini açtı. Bu uçuş için Özdemir Bayraktar Milli Teknoloji Merkezi’nde kutlama yapıldı ve Baykar çalışanları Bayraktar Kızılelma önünde hatıra fotoğrafı çektirdi.

Baykar Yönetim Kurulu Başkanı ve Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar konuya ilişkin Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “20 yıldır hayalini kurduğumuz Kızılelma’nın ilk uçuşunu Baykar ailesiyle birlikte kutladık.” ifadelerini kullandı.

Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar, “Genç ve dinamik grubumuzla daha yapacak çok işimiz, daha gidecek çok yolumuz var” dedi. değerlendirmesini yaptı.

Türkiye’nin caydırıcılığı üzerinde çarpan etkisi olacaktır.

Bayraktar Kızılelma, özellikle kısa pistli gemilere iniş kalkış yapabilme özelliği ile savaş alanında devrim yaratacak bir platform olacak. Türkiye’nin inşa ettiği ve seyir testlerini sürdürdüğü TCG Anadolu gemisi gibi kısa pistli gemilere iniş kalkış yapabilme kabiliyetine sahip olacak şekilde geliştirilen Bayraktar Kızılelma, bu sayede yurt dışı görevlerinde değerli bir rol üstlenecek. kabiliyet. Bu kabiliyeti ile Mavi Vatan’ın korunmasında stratejik bir rol üstlenecektir.

Bayraktar Kızılelma, tasarımından elde edeceği düşük radar izi sayesinde en zorlu görevleri başarıyla yerine getirecek. 6 ton kalkış ağırlığına sahip olması hedeflenen Türkiye’nin ilk insansız savaş uçağı, tamamı yerli olarak geliştirilmiş mühimmat kullanacak ve planlanan 1500 kilogram faydalı yük kapasitesi ile büyük bir güç çarpanı olacak. İnsansız savaş uçağı da milli AESA radarı ile yüksek durumsal farkındalığa sahip olacak.

İnsansız hava araçlarından farklı olarak insan savaş uçakları gibi hava-hava muharebesini agresif hareketlerle icra edebilen Bayraktar Kızılelma, yerli hava-hava mühimmatlarıyla hava hedeflerine karşı da aktif olacak. Bu yeteneklerle savaş alanındaki istikrarı değiştirecek. Türkiye’nin caydırıcılığı üzerinde çarpan etkisi olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu