Haber

Bakan Yanık, BM Açık Uçlu Yaşlanma Çalışma Grubu’nda ‘Ülke Bildirisi’ sundu

ANKARA (İGFA) –BM Genel Kurulu tarafından yaşlılara yönelik mevcut uluslararası insan hakları çerçevesini değerlendirmek ve bu çerçevedeki olası boşlukları tespit etmek ve bunlar için uygun araç ve önlemleri değerlendirmek amacıyla kurulan Yaşlanma Üzerine Açık Uçlu Çalışma Kümesi’nin 13. Oturumu , bu yıl 13. Oturumu 3-6 Nisan 2023 tarihleri ​​arasında gerçekleştirilecek.

“Yaşlı Bireylerin İnsan Haklarının Korunmasının Güçlendirilmesi” ana teması çerçevesinde her yıl farklı alt başlıklar altında düzenlenen ve New York’ta bulunan Birleşmiş Milletler Genel Merkezi’nde gerçekleştirilen Oturum’un odak noktası şu şekilde belirlendi: Bu yıl “Sağlık ve Sağlık Hizmetlerine Erişim Hakkı” ve “Sosyal İçerme”.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Yaşlanma Konulu Açık Uçlu Çalışma Kümesi 13. Oturumu’na video mesajla katılarak, ülkenin yaşlanma alanındaki açıklamasını sundu.

“YAŞLANMA VİZYONU BELGESİ VE EYLEM PLANI” YAYINLANACAK

Bakan Yanık, Türkiye’de yaşlı nüfusun son 5 yılda yüzde 22,6 arttığını belirterek, bu kapsamda yaşlılıkla ilgili politika ve hizmetlerin bu demografik dönüşüm sürecinin getirdiği ihtiyaçlar doğrultusunda geliştirildiğini söyledi.

Afetler ve insani acil durumlar da dahil olmak üzere Türkiye’nin öncelikli yaklaşımının, sürdürülebilir kalkınma yolunda kimseyi geride bırakmadan yaşlı bireylerin etkin ve sağlıklı yaşlanması çerçevesinde yaşlılık sürecini geçirmek olduğunu belirten Bakan Yanık, aktif ve sağlıklı yaşlanma bakış açısıyla yaşlı bireylerin hakları, “Yaşlanma Vizyonu Belgesi ve Eylem Planı”nın siyasete ve hizmetlere yön verecek şekilde hazırlandığını ve bu ay sonunda yayımlanmasının planlandığını belirtti.

Yanık, açıklamasının devamında, “Yaşlıların Hayatın Çeşitli Alanlarında Yaşadığı Sorunların Araştırılması ve Alınacak Tedbirlerin Belirlenmesi Amacıyla Kurulan TBMM Araştırma Komisyonu Raporu’nun” Şubat ayında yayımlandığını hatırlatan Yanık, ” Yaşlılık alanındaki ilk araştırma olan Türkiye Yaşlı Profili Araştırması, kanıta dayalı politikalar geliştirmek amacıyla gerçekleştirildi.

Bakan Yanık, Türkiye’deki tüm yaşlıların hiçbir ayrım gözetilmeksizin uygun fiyatlı ve kaliteli sağlık ve bakım hizmetlerine erişebildiğinin yanı sıra yaşlı bireylerin sosyal hayata katılımlarını desteklemek için dijital ve finansal okuryazarlık eğitimleri, bağımsız yaşamı güçlendirecek güçlendirme teknolojileri olduğunu vurguladı. , yaşlı dostu ve erişilebilir ortamlar, sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlerde indirim veya muafiyetler, ücretsiz seyahat hakkı gibi çeşitli politika ve hizmetlerin sunulduğunu belirtti.

Bakan Yanık, “BM Yaşlanma Daimi Çalışma Grubu’nda temsil edilen 8 üye ülkeden biri olarak yaşlanma alanında uluslararası deneyim paylaşımına ve iş birliğine büyük önem veriyoruz” dedi. yaşlıların insan haklarının gerçekleştirilmesinde ilerlemeye katkı sağlayacak bir belgedir. Bireylerin Haklarına Dair Sözleşme ile ilgili deneyim ve görüş alışverişinde bulunmaya hazır olduğumuzu belirtmek isteriz.” terimleri kullandı.

gaziemir-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu