Ekonomi

Aşırı sıcaklar 190 milyon kişiyi etkiledi

ABD’nin güney bölgelerinde haftalardır etkili olan çok sıcak hava dalgası, kuzey eyaletlerine de sıçradı ve 190 milyon kişiyi etkiledi.

Ulusal Meteoroloji Servisi, başta Boston, New York ve Washington DC olmak üzere ülkenin kuzeydoğu kentlerinde “aşırı sıcak hava” uyarısında bulundu.

“Düşük sıcaklık ve nem” olarak nitelendirilen sıcak havanın ülke genelinde 190 milyon kişiyi etkilediği ve bunun halk sağlığı için risk oluşturduğu belirtildi.

Ulusal Meteoroloji Servisi New York ofisi, çok sıcak havanın iki gün sürmesinin beklendiğini, hava sıcaklığının yer yer 39 dereceye ulaşacağını açıklayarak, halkı mecbur kalmadıkça dışarı çıkmamaya ve klima kullanmaya davet etti.

Washington DC ve Baltimore bölgelerinde sıcaklığın 43.3 dereceye kadar çıkabileceği uyarısı yapıldı.

Halkın gerekli önlemleri alması istendi.

Arizona’nın Phoenix şehri 28 gün kesintisiz en az 43 derece sıcaklıkla rekoru kırarken, Miami, Florida ve El Paso, Teksas 46 gün yaklaşık 38 derece sıcaklıkta seyretti.

Aşırı sıcakların Ohio Vadisi, Mississippi Nehri Vadisi ve güney bölgelerde rekor kırmaya devam edeceği kaydedildi.

Yetkililer ayrıca Kaliforniya, Idaho, Montana ve Nevada’da yüksek sıcaklık, rüzgar ve düşük nem nedeniyle orman yangını tehlikesine dikkat çekti.

ABD genelinde, özellikle güney ve batı kesimlerinde haftalardır tehlikeli sıcaklıklar yaşanıyor.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, Temmuz ayının insanlık tarihinde kaydedilen en sıcak ay olduğunu belirtti. uyarmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu